Без консультацій з громадськістю не буде грошей від ЄС на екологію
Україна | 28.09.2010 | Ольга Веснянка
Якщо український уряд не буде відкритим до думки громадськості, то Єврокомісія не надасть Україні фінансову допомогу обсягом 35 мільйонів євро на державні проекти із захисту довкілля. Про це Deutsche Welle розповів Давід Стулік, координатор програм преси та інформації Представництва Європейської Комісії в Україні. За його словами, у Європейській Комісії знають про дискусію щодо недостатніх громадських консультацій задля вироблення Національної екологічної стратегії України. Саме на це нарікають українські екологічні організації.«Стратегія має призводити до позитивних зрушень у країні. Існуюча ж екологічна стратегія має чимало недоліків. А міністр екології України навіть не приховує, що через гроші документ поспішали ухвалити, не беручи до уваги рекомендації експертів», - пояснює координатор співпраці мережі «CEE Bankwatch Network» й співробітник Національного екоцентру України Олексій Пасюк.
ЄС наполягає на прозорості
Ухвалення стратегії до кінця року має ключову роль для отримання Україною від ЄС фінансової підтримки за екологічним напрямом. У Єврокомісії наголошують – консультування з організаціями громадянського суспільства є однією з умов фінансової допомоги. Давід Стулік каже, що Єврокомісія вже обговорила це питання з українцями, й наполягає, що стратегію мають розробляти відкрито, прозоро, з урахуванням думок зацікавлених сторін.
«Відома заява речниці з питань Політики сусідства Європейської Комісії Ангели Філоте про те, що співпраця з громадськістю є умовою для запровадження програми підтримки сектору з боку ЄС, і буде попередньою умовою для будь-якого розподілу коштів», - нагадує Стулік.
Пасюк впевнений, що для ЄС важливо, щоб рішення, які ухвалюються, затвердили не лише держоргани, а й на громадському рівні, адже в Європі є загальноприйняті принципи, як ухвалювати подібні стратегії. Як приклад він наводить переговори щодо зони вільної торгівлі з ЄС, які супроводжуються експертним обговоренням та консультаціями.
Як дізналися
Координатор мережі Bankwatch пояснює, як Єврокомісії стало відомо про проблему: «Українським організаціям довелося розповісти про те, як в Україні ухвалюють стратегії – екологічну, транспортну… Може, єврочиновникам було б і легше не знати про це, тому що грант вже був затверджений, і його треба видати без усіляких накладок», - ділиться Пасюк. На його погляд, українські урядовці ставлять у досить незручну ситуацію Єврокомісію, яка хоче підтримати поліпшення екоситуації в Україні, водночас бажаючи бачити проведення консультацій на гідному рівні.
Прес-аташе Представництва ЄС в Україні, відповідаючи на питання, чи це може бути позицією Брюсселя і в інших секторах співпраці з Києвом, підкреслює, що діалог з громадами і громадянським суспільством є дуже важливим для всіх євроінституцій. Адже саме такий діалог допомагає дізнатися громадську думку й сприяє наближенню урядових стратегій до інтересів громадян.
Автор: Ольга Веснянка
Редактор: Леся Юрченко
No comments:
Post a Comment