September 21, 2010

ЗВЕРНЕННЯ Народного Руху України до усіх, кому не байдужа доля української мови

ЗВЕРНЕННЯ Народного Руху України до усіх, кому не байдужа доля української мови | Українська правда - Блоги

ЗВЕРНЕННЯ Народного Руху України до усіх, кому не байдужа доля української мови

21.09.2010 16:43  Борис Тарасюк
Україну на 20-ому році відновленої державності антидержавні сили вперто штовхають наступити на ті самі граблі, що всіювали впродовж століть дорогу національно-визвольних змагань. Дух Валуєвського циркуляру, Ємського указу та ще з двох десятків схожих актів імперських загарбників відродився у черговому "творінні" антиукраїнських сил. Законопроект "Про мови в Україні", зареєстрований представниками антиукраїнської коаліції, несе реальну загрозу українському суспільству. Йде повномасштабний наступ на глибинні пласти духовного життя народу, його історичної пам'яті, найціннішого надбання віків – української мови.

Часи тотальної русифікації, особливо радянський період, залишили великий негативний відбиток на мовній ниві нашого народу. Якщо ще в 1920-их роках кремлівська влада обурювалась мізерною кількістю російськомовних людей на українських територіях, оскільки навіть на землях Таврії і Слобожанщини переважно спілкувались українською, то вже через 70 років червоного терору на наших землях ситуація змінилась. Панівною стала російська мова. Під сумнів поставлено духовне начало українців, оскільки мова – то душа народу.
Такі травми не загоюються миттєво, тому вже за часів відновленої Незалежності України національно-демократичними силами, зокрема і Народним Рухом України, впроваджувалась ґрунтовна і системна політика підтримки української мови. Витримавши численні кампанії викорінення українського слова в Російській імперії та СРСР, мова нашого народу еволюційно почала відновлювати історичні позиції. Проте до відновлення мовної справедливості ще далеко.

Сьогодні, в другій половині 2010 року, наша мова не змогла зайняти домінантне місце в житті українського суспільства. Так, згідно всеукраїнського перепису населення 2001 року, українцями себе назвали 77,8% громадян, росіянами – 17,3%. Рідною мовою українську обрали 67,5%, російську – 29,6%.

Останні дані статистики демонструють зовсім інше співвідношення української і російської мов (%): книговидання – 13/87; газети – 31,8/68,1; журнали – 10,6/89,4; фільми в кінотеатрах (мова звучання) – 45/55; телебачення – 41,4/58,6. Так само відбувається значне переважання російської над українською в інтернет- і радіопросторі.

Дещо кращі показники в сфері освіти, які так не подобаються нинішньому Міністру Табачнику: дошкільні заклади – 85/14,4; середні – 81,4/17,9; навчальні заклади І і ІІ рівнів акредитації: 88,5/11,5; III і IV рівнів акредитації – 88,0/11,9. Разом з тим, варто уточнити, що такі відсотки не означають домінування української мови в освіті в позанавчальний час, де поширеною є російська.

Вимальовуються очевидні речі, що і в наш час українська мова перебуває у хиткому становищі. Необачна мовна політика влади здатна нанести непоправної шкоди, нівелювати яку буде фактично неможливо. Та, схоже, команда Януковича, що складається з антидержавників-українофобів і відноситься до української мови як до "малороссійского наречія", цього і прагне. Українцям підсовують бомбу сповільненої дії, "український Вавилон", яка матиме серйозні цивілізаційно-дезінтеграційні наслідки. Українців як політичну націю фактично нищать.

Народний Рух України закликає громадян не дати цій колоніальній адміністрації вчинити злочин проти українського народу. Просимо людей, які розуміють жахливість цих намірів влади, довести цю думку до кожного. Період невдоволень "на кухні" завершився! Час діяти! Продемонструйте януковичам-азаровим-табачникам свою позицію через акції протесту в кожному селі, селищі, місті, районі! Обізнаність і суспільний спротив цій політиці створить вагому підтримку українській мові. Протестуй! Борися!

В свою чергу, звертаємось до лідерів і представників національно-патріотичних сил, яким не байдужа доля України. Взаємопоборювання в демократичному таборі активно посприяло написанню цього законопроекту. Хтось об'єднався в Об'єднаній демократичній опозиції, хтось – в Народному комітеті захисту України, хтось – діє окремо. Однак всі ми фактично прогавили можливість завадити зведенню "гільйотини" для української мови. Тепер же ми маємо останній реальний шанс для потужного опору українофобам. Закликаємо вас – партії-учасники НКЗУ, а також інші сили: Нашу Україну, Громадянську позицію, Фронт змін, Українську народну партію, За Україну!, ХДС, Європейську партію, УРП "Собор", Пору, КУН, та всіх тих, хто ідентифікує себе з Україною, виступити ЄДИНИМ МОГУТНІМ ЩИТОМ, який не дасть антидержавницьким силам реалізувати заплановане. Зараз ми повинні скоординувати свої дії і зробити все від нас залежне, щоб законопроект "Про мови в Україні" був відкинутий НАЗАВЖДИ! Захистимо українське слово!

Слава Україні!

Прийнято Центральним Проводом НРУ 18 вересня 2010 року

No comments:

Post a Comment